Hakkında - Erol Çevikçe

Erol Çevikçe

İçeriğe git
Amasya'dan görünüm

Mustafa Kemal Atatürk'ün 12 Haziran 1919 'da "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" diyerek Kurtuluş Savaşı'nın Temellerini attığı, Müze Kent Amasya’da 1937 yılında doğdum.
Kabataş

Cumhuriyetin ilk öğretmen kuşağından Kazım Çevikçe ve köklü ailelerden Cününoğullarının kızı Hacer Çevikçe'nin oğluyum. Amasya Kılıçaslan İlkokulu ve Amasya Ortaokulunda okudum.
Kabataş

İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesinde şair Behçet NECATİGİL, ressam Ahmet UZELLİ gibi çok sayıda değerli  hocalardan ders aldım. Bir  KABATAŞLI olmaktan her zaman gurur duyarım.
İstanbul Üniveristesi İktisat Fakultesi

İstanbul Üniveristesi İktisat Fakultesi mezunuyum. Ord. Prof. Şükrü Baban,  Ord. Prof. Ömer Lütfi Barkan, Prof. İdris Küçükömer, Prof. Sencer Divitcioğlu, hocalarım oldu.

O zamanki Robert Kolej bugünkü Boğaziçi Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı okuyarak ilk ingilizce eğitimimi aldım.
İsmet İnönü Başbakan’ken Devlet Planlama Teşkilatına sınavla girdim. İlk plancılarla çalışma fırsatı buldum.
Ailem

1968-1969 yılında Amerika’da Pittsburgh Üniversitesinde  Master yaptım. Tezimin Konusu “Türkiye’nin Ekonomik Planlama Deneyimi” üzerineydi. İstatistik Dalında Doktora çalışması yapmak için gelen,  DİE Uzman Yardımcılarından Perihan (Korkut) ÇEVİKÇE ile  Amerika’da evlendim. Başarıları ve kişilikleri ile övündüğüm iki kızımdan büyüğü Sıla, Boğaziçi Üni. Ekonomi Bölümü mezunu ve Caz Piyanistidir. Küçüğü Aslı İTÜ mezunu Mimardır.
Askerlik

12 Mart 1971’deki dolaylı askeri müdahalede yedek subaydım. Dolayısıyla, CHP’nin Sola açılışını ve Ecevit’in Genel Başkan oluşunu heyecanla izledim. Öylece, CHP’ye yönelişim o sıralar yeşerdi. O tarihe kadar Türkiye İşçi Partisi’ne (M.Ali Aybar’lara, Sadun Aren’lere,  Naci Eren’lere) oy vermiştim.
Bülent Ecevit

Devlet Planlama Teşkilatında görevimi, Ekim 1973 seçimlerine kadar sürdürdüm.

1973’de Ecevit’in çağrısı ile DPT’den çıkan ilk Milletvekili oldum.
istanbul
1974’de Erbakan’ın MSP’siyle CHP’nin kurduğu 1. Ecevit Koalisyon Hükümetinde Adana Milletvekili olarak Bayındırlık Bakanlığı görevini üstlendim
1976 Kurultayında başlayan Baykal Hareketinin içinde yer aldım.
1977 yılında Amasya’dan Milletvekili seçildim. İkinci Ecevit Hükümeti’nde Ulaştırma Bakanı oldum.
Erdal İnönü ile birlikte SHP

12 Eylül Darbesi partileri kapattı. 1987 yılına dek eylemli politikada yasaklı kaldım. Öylece kuruluşuna danışman olarak katıldığım Bayındır İnşaat Firmasında, özel sektör deneyimim oldu. 1987’de yeniden Erdal İnönü ile birlikte SHP’de görev aldım.
CHP’de Baykal’ın Genel Başkan Yardımcısı
1992 yılında CHP yeniden açıldı. CHP’de Baykal’ın Genel Başkan Yardımcısı olarak tekrar Atatürk İlke ve Hedefleri doğrultusunda  siyasete devam ettim.
1995 Seçimlerinde tekrar Milletvekili seçildim.
1995 Seçimlerinde tekrar Milletvekili seçildim.
Halen Politik yaşamımı, CHP’nin bir üyesi olarak sürdürüyorum.
Bigazete İnternet sayfalarında, ekonomi ve politika konularında yazıyorum.
İçeriğe dön
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry